Arts & Social Sciences

  • AB24 3UG

Prizes

Teaching
teacher
education
Fin
minister

Golden Light Award

Thomas Weber (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Maine
Finns
Domestication
Human-animal Relationship
Umea Universitet
Arctic

Infinity Award

Thomas Weber (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Infinity
Photography
International Center of Photography

Institute of Contemporary Scotland, "Arnold Kemp medal"

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Economics
Federation
Food
Literacy

Isabel MacCaffrey Award

Syrithe Pugh (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Journal of the History of Philosophy Article Prize

Mogens Laerke (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Baruch Spinoza
Cosmological Argument
History of philosophy
Philosophy

Killam Research Fellowship

Steve Mason (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Canada

Kirby Laing Chair in New Testament Exegesis

Steve Mason (Recipient), 1 Jul 2011

Prize: Appointment

Larkin & East Riding Poetry Prize 2012

Wayne Lyndon Price (Recipient), Jun 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

poetry

Leibniz Society of North America Article Prize

Mogens Laerke (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Society

Lifetime Achievement Award, International Instiutute of Space Law

Francis Lyall (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Aberdeen
Music
Hartmann Schedel

Medal Unii Lubelskiej

Robert Ian Frost (Recipient), 13 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
History
Medal
Poland
Signing

Michael Ames Prize for Innovative Museum Anthropology

Alison Kay Brown (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Nagroda im. Benedykta Polaka

Robert Ian Frost (Recipient), 15 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
History
Warsaw
Travellers
Chancery
Poland

Nominated for the Saltire Scottish First Book of the Year 2012

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Officer of the Venerable Order of St John

Paul Mealor (Recipient), 1 Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Charter
Art
Queen Victoria
Chivalry
Music

Oral History Association Best Project Award

Nancy Wachowich (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Oral History

Order of Scottish Samurai- Great Shogun Medal

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Medal
Recipient
Aberdeen

Order of the Scottish Samurai (OSS) - Great Shogun Level

Paul Mealor (Recipient), 1 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Recipient

Ordinary Member of Common Room

Steve Mason (Recipient), Sep 2003

Prize: Appointment

Patron of the Welsh Music Guild

Paul Mealor (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Patron
Music
Guilds

Poetry on the Lake International, Short Poem Category, 1st Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Poetry on the Lake International Poetry Prize, 2nd Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), 1 Oct 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

fossil record
lake

Poetry on the Lake Open Competition, 1st Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), Jul 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

festival
president

Principal's Prize for Public Engagement with Research

Amy Bryzgel (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

music
interaction
language
community
literature

Pro Historia Polonorum

Robert Ian Frost (Recipient), 11 Oct 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Poland
History
Lithuania
Central European History
Belgium

Regional Composition Prize, ICMC, Belfast, UK

Suk-Jun Kim (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Robert Gordon University's Aberdeen Business School 4th Year Media Prize

Leanne Lindsay Cooper (Recipient), 16 Jul 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

business school
student

Royal Historical Society Fellowship

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 2016

Prize: Election to learned society

business education
public service
social science
creativity
education

Royal Society of Edinburgh Medal

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

creativity
social science
business education
education
public sector

Santander Mobility Award

William Barlow (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

recipient

Scotland 40 Under 40

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Scotland
News
Innovators
Web sites
Entrepreneurs

Scottish Crucible

Elizabeth Chalmers Macknight (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Seán Ó Faoláin International Short Story Competition, Shortlisted

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Senior Fellow Higher Education Academy

Hazel Hutchison (Recipient), 3 Dec 2018

Prize: Election to learned society

accreditation
academy
Teaching
learning
education

Seton Prize

Patrick Masiyakurima (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Strażnik Pamięci

Robert Ian Frost (Recipient), 6 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Studiorum Novi Testamenti Societas (Society for NT Studies)

Steve Mason (Recipient), Aug 1995

Prize: Election to learned society

Sustainable Food (Organisation) Ecocity Award

Donald S Gray (Recipient), 13 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
seeds
gardens

The Bridport International Short Story Awards, 2nd Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The Fish Publishing International Poetry Prize, 2nd and 3rd Places

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)