Find Prizes

Nominated as one of 25 Marie Curie Fellows

Gwen -Aelle Grelet (Recipient), Dec 2010

Prize: National/international honour

European Commission

Nominated for the Saltire Scottish First Book of the Year 2012

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Nomination for CLSM award for Excellence in Teaching

Derryck Shewan (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

OBE

James Ivor Prosser (Recipient), 1 Jan 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Oral History Association Best Project Award

Nancy Wachowich (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Oral History

Ordinary Member of Common Room

Steve Mason (Recipient), Sep 2003

Prize: Appointment

Outstanding Reviewer for Marine and Petroleum Geology

Davide Oppo (Recipient), 2015

Prize: Other distinction

marine geology
petroleum geology

PhD Studentship

Niamh Ann Fingleton (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Philippe Duchaufour Medal of European GeoSciences Union (EGU)

Peter Smith (Recipient), 25 Apr 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

soil science

Pierce Allan Award

John Anthony Howell (Recipient), 20 Dec 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Group
time

Poetry on the Lake International, Short Poem Category, 1st Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Poetry on the Lake International Poetry Prize, 2nd Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), 1 Oct 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

fossil record
lake

Poetry on the Lake Open Competition, 1st Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), Jul 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

POOSH Peter Isaac Award

Sean Semple (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

health

Principal's Prize for Public Engagement with Research

Amy Bryzgel (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

music
interaction
language
community
literature
File
WHO
speaking
news
Group
university research
career
staff
student

Pro Historia Polonorum

Robert Ian Frost (Recipient), 11 Oct 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Poland
History
Lithuania
Central European History
Belgium

RCVS Trust Small Grant award 2005

Mark Hamish Moseley (Recipient), 2005

Prize: Other distinction

Regional Composition Prize, ICMC, Belfast, UK

Suk-Jun Kim (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Robert Gordon University's Aberdeen Business School 4th Year Media Prize

Leanne Lindsay Cooper (Recipient), 16 Jul 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

business school
student

Royal Historical Society Fellowship

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 2016

Prize: Election to learned society

Royal Society of Chemistry Interdisciplinary Prize and Medal 2016

Joerg Feldmann (Recipient), 9 May 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
chemistry
education
industry

Royal Society of Edinburgh (RSE) Young Academy of Scotland

Mirela Delibegovic (Recipient), Sep 2011

Prize: Election to learned society

Royal Society of Edinburgh Medal

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

social science
creativity
business education
education
public sector

Rural Economy & Land Use programme Best Impact Award

Mark Reed (Recipient), 16 Nov 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Land use
Rural economy

Santander Mobility Award

William Barlow (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

recipient

Scottish Crucible

Elizabeth Chalmers MacKnight (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Marine Group

Philip Smith (Recipient), 15 May 1990

Prize: Prize (including medals and awards)

Group
student

Seán Ó Faoláin International Short Story Competition, Shortlisted

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Senior Fellow of the Higher Education Academy

John Barrow (Recipient), 2015

Prize: Other distinction

Seton Prize

Patrick Masiyakurima (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

SfAM President’s Fund Conference Attendance Grant

Joanna MacKie (Recipient), 2012

Prize: Other distinction

San Francisco
Candidiasis
Candida

Sir Alfred Lewis Prize

Philip Smith (Recipient), 1 Jul 1984

Prize: Prize (including medals and awards)

Zoology

Sir James Black award for best oral presentation

Andrew Craig Schofield (Recipient), 30 Mar 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

Breast Neoplasms

Strażnik Pamięci

Robert Ian Frost (Recipient), 6 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Led Teaching Award for Teaching for Employability

John Barrow (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Studiorum Novi Testamenti Societas (Society for NT Studies)

Steve Mason (Recipient), Aug 1995

Prize: Election to learned society

Sustainable Food (Organisation) Ecocity Award

Donald S Gray (Recipient), 13 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
seeds
gardens

Tau Beta Pi Scholarship 2002-2003

Yukie Tanino (Recipient), 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

The Bridport International Short Story Awards, 2nd Place

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The Fish Publishing International Poetry Prize, 2nd and 3rd Places

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

The Manchester International Poetry Prize, Finalist

Wayne Lyndon Price (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)