Find Prizes

2019

CHOICE 2018 Outstanding Academic Title Award

Katya Krylova (Recipient), Jan 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

FRSE

Stephen Redpath (Recipient), 2019

Prize: National/international honour

Royal Society
Edinburgh

Medal Unii Lubelskiej

Robert Ian Frost (Recipient), 13 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
History
Medal
Poland
Signing

Most Accessible Lecturer (Champion for Students with Disabilities)

Heather May Morgan (Recipient), 13 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

university teacher
disability
Teaching
student

Nagroda im. Benedykta Polaka

Robert Ian Frost (Recipient), 15 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

File
History
Warsaw
Travellers
Chancery
Poland

Order of Scottish Samurai- Great Shogun Medal

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Medal
Recipient
Aberdeen

Order of the Scottish Samurai (OSS) - Great Shogun Level

Paul Mealor (Recipient), 1 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Recipient

Principal's Teaching Excellence Award

Derek A Scott (Recipient), Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Principal’s Awards for Excellence in Professional and Support Services - Excellence in Sustainability

Roederer Rose Lyne (Recipient), Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

sustainability
staff
community
Group

University of Aberdeen / AUSA Most Inspiring Lecturer 2018/2019

Alexander Thomas Brasier (Recipient), Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

VISUAL 2019 Best Paper Award

John Barrow (Recipient), Aug 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Cameras

AO UK&I Trauma Reasearch Prize

Anna Helene Katrin Riemen (Recipient), 3 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Best foreign-language publication promoting the History of Poland

Robert Ian Frost (Recipient), 9 Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

History
Poland

CMA Book Prize, Honourable Mention

Alison Kay Brown (Recipient) & Laura Peers (Recipient), 2018

Prize: Other distinction

Honourable Mention
Shirt
Ancestors

Deputy Editor, Medical Education

Jen Cleland (Recipient), Aug 2018

Prize: Other distinction

EAGE 2018 Nigel Anstey Award

Kim Senger (Recipient), John Millett (Recipient), Sverre Planke (Recipient), Kei Ogata (Recipient), Christian Haug Eide (Recipient), Marte Festøy (Recipient), Olivier Galland (Recipient) & Dougal A Jerram (Recipient), 11 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Fellow of the Royal Society

John Roger Speakman (Recipient), 2018

Prize: Election to learned society

mathematics
engineering
science
medical science

Energy Management Team of the Year - Highly Commended

Roederer Rose Lyne (Recipient), Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

energy
mechanical engineering
management
engineer
graduate

Fellow of Royal Society of Arts

Hazel Hutchison (Recipient), 9 Aug 2018

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Alison Dorothy Murray (Recipient), 26 Feb 2018

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Joerg Feldmann (Recipient), 26 Feb 2018

Prize: Election to learned society

Fellow Royal Society of Arts

Hazel Hutchison (Recipient), 24 Jul 2018

Prize: Election to learned society

Art
Fellow of the Royal Society
Royal Society of Arts
Commerce
education

Junior Energy Management Professional of the Year

Roederer Rose Lyne (Recipient), Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Officer of the Venerable Order of St John

Paul Mealor (Recipient), 1 Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Charter
Art
Queen Victoria
Chivalry
Music
festival
president

Senior Fellow Higher Education Academy

Hazel Hutchison (Recipient), 3 Dec 2018

Prize: Election to learned society

accreditation
academy
Teaching
learning
education

Strażnik Pamięci

Robert Ian Frost (Recipient), 6 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Sustainable Food (Organisation) Ecocity Award

Donald S Gray (Recipient), 13 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
seeds
gardens

University Alumnus of the Year, Loma Linda University

Brian Reid Brock (Recipient), 10 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Musical Life
Fellowship
Composing
2017
Bearings (structural)
Knowledge engineering
Labeling
Labels
Information systems

Academic Gold Medal of the Institute of Physics and Engineering in Medicine

David John Lurie (Recipient), 13 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

gold
physics
biology
medicine
engineering

Best psychiatry research article of the year

Manon Dubol (Recipient), Christian Trichard (Recipient), Claire Leroy (Recipient), Anca-Larisa Sandu-Giuraniuc (Recipient), Mehdi Rahim (Recipient), Bernard Granger (Recipient), Eleni T Tzavara (Recipient), Laurent Karila (Recipient), Jean-Luc Martinot (Recipient) & Eric Artiges (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Multimodal Imaging
Mars
Dopamine Plasma Membrane Transport Proteins
Reward
Neuroimaging
science
industry
Teaching
society
Group

Elected Fellow of the Royal Statistical Society

John Roger Speakman (Recipient), 2017

Prize: Election to learned society

Statistics

Elected to RSA Fellowship Council

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2017

Prize: Election to learned society

Excellence in Teaching Award (Undergraduate) 2016-17

Stuart Anthony Durkin (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence in Teaching Award 2016-17

Laura Maureen McCann (Recipient), Jun 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence in Teaching Award - nomination

Federico Walter Luzzi (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Teaching

Fellow of Royal Society of Edinburgh

Lewis Duthie Ritchie (Recipient), 7 Mar 2017

Prize: Election to learned society

Fellow of Royal Society of Edinburgh

Jane Margaret Reid (Recipient), 15 Feb 2017

Prize: Election to learned society