Find Prizes

2006

Martin Family Society Fellowship for Sustainability

Yukie Tanino (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

2005

Calder Prize in English

Ourania Varsou (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Early Slavic Studies Association Distinguished Scholarship Award.

Robert Ian Frost (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Slavic studies
Northern Europe
Eastern Europe

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

James Ivor Prosser (Recipient), 2005

Prize: Election to learned society

ICES Annual Scientific Conference (2005); Best Paper

Beth Emily Scott (Recipient), 24 Sep 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

predators

Infinity Award

Thomas Weber (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Infinity
Photography
International Center of Photography

Kwarazmi International Festival Prizewinner

John Roger Speakman (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

festival
honor

RCVS Trust Small Grant award 2005

Mark Hamish Moseley (Recipient), 2005

Prize: Other distinction

Young Investigators’ Award

Peter Teismann (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Neurochemistry
Austria
Neuroglia
Parkinson Disease
Research Personnel
2004

Award for Research Team of the Year

Andrew Craig Schofield (Recipient), 5 May 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected fellow of the Royal Society of Edinburgh

John Roger Speakman (Recipient), 2004

Prize: Election to learned society

Edinburgh
Fellow of the Royal Society
Innovation
Government
Outreach

Golden Light Award

Thomas Weber (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Maine
2003

Allan Edwards Memorial Prize for best paper

Andrew Craig Schofield (Recipient), 25 Nov 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Comparative Genomic Hybridization
Urinary Bladder Neoplasms

Fellow of The Royal Society of Edinburgh

John Vincent Forrester (Recipient), 2003

Prize: Election to learned society

Edinburgh
Fellow of the Royal Society

Honorary Senior Scientist

Sean Semple (Recipient), 1 Jan 2003

Prize: Appointment

MIT Presidential Graduate Fellowship Program

Yukie Tanino (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Ordinary Member of Common Room

Steve Mason (Recipient), Sep 2003

Prize: Appointment

Pfizer Prize for Oral Communication

Derek Anthony Scott (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Saltire Society/Royal Society of Edinburgh Scottish Science Medal

John Roger Speakman (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

The Richard Lee Russel Award

Yukie Tanino (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

2002

Berkeley Award

Pieter van West (Recipient), 6 Dec 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

mycology

Tau Beta Pi Scholarship 2002-2003

Yukie Tanino (Recipient), 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

2001
Prussia
Poland

ASCAP/SEAMUS Student Commission Competition

Suk-Jun Kim (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

student
International Prize
Art
Electroacoustic music
France
Music

Killam Research Fellowship

Steve Mason (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Canada

Laboratory News Industry Awards

John Roger Speakman (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

news
industry
Group
Belgium

Visiting Fellow, Clare Hall

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 1 Jan 2001

Prize: Appointment

Fellowship
2000

Oral History Association Best Project Award

Nancy Wachowich (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Oral History
1999

Best student oral presentation prize; Highly commended

Gwen -Aelle Grelet (Recipient), Dec 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

Clio Award for the North

Nancy Wachowich (Recipient), 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

1998

Fellow of Academy of Medical Sciences

John Vincent Forrester (Recipient), 1998

Prize: Election to learned society

1997

Award for best poster presentation

Andrew Craig Schofield (Recipient), 12 Nov 1997

Prize: Prize (including medals and awards)

Posters
Breast Neoplasms
Mutation
Genes
Proteins

Fellow of the Gustavus Adolphus Academy for Swedish Folk Culture

Stefan Brink (Recipient), 1997

Prize: Election to learned society

1995

Award for best oral presentation

Andrew Craig Schofield (Recipient), 8 Nov 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

BRCA1 Gene
Ovarian Neoplasms
Breast Neoplasms

Sir James Black award for best oral presentation

Andrew Craig Schofield (Recipient), 30 Mar 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

Breast Neoplasms

Studiorum Novi Testamenti Societas (Society for NT Studies)

Steve Mason (Recipient), Aug 1995

Prize: Election to learned society

Zoological Society of London Zoological Society Scientific Medal

John Roger Speakman (Recipient), 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

energetics
animal
1994

Fellow of the American Academy of Microbiology

James Ivor Prosser (Recipient), 1994

Prize: Election to learned society

Election to Fellowship of the Royal Historical Society

Robert Ian Frost (Recipient), 1993

Prize: Election to learned society

1991

Fellowship of the Cambridge Philosophical Society

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 1991

Prize: Election to learned society

1990

Scottish Marine Group

Philip Smith (Recipient), 15 May 1990

Prize: Prize (including medals and awards)

Group
student
1987

Carnegie Prize Scholarship

Heather M Wilson (Recipient), 1987

Prize: Prize (including medals and awards)

biochemistry
1984

Sir Alfred Lewis Prize

Philip Smith (Recipient), 1 Jul 1984

Prize: Prize (including medals and awards)

Zoology