Arts & Social Sciences

  • AB24 3UG

Prizes

40 Under 40

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2016

Prize: National/international honour

Industry
Education

5th Biennial Acousmatic Composition Competition in Brussels; First Prize

Suk-Jun Kim (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Music Composition
Bruxelles
Acousmatic

ASCAP/SEAMUS Student Commission Competition

Suk-Jun Kim (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

student

AUSA teaching award 'Fantastic feedback'

Clemence Armelle O'Connor (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching

Brisard Award

Kirsten Amy Darling-McQuistan (Recipient), 21 Nov 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

learning
knowledge acquisition
collective knowledge
phenomenology
foreignness

British Association of Jewish Studies

Steve Mason (Recipient), 21 Jul 2011

Prize: Election to learned society

appeal
editor
childhood
education

Central Eurasian Studies Society book prize

Michael Johan Rasanayagam (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

social science
Society

Clio Award for the North

Nancy Wachowich (Recipient), 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

CMA Book Prize, Honourable Mention

Alison Kay Brown (Recipient) & Laura Peers (Recipient), 2018

Prize: Other distinction

Honourable Mention
Shirt
Ancestors

Donald Meek Award

Moray James Watson (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

poetry
editor

Eugenio Battisti Award

Janet Caroline Stewart (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Utopian

Excellence in Teaching Award - nomination

Federico Walter Luzzi (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Teaching

Fellow Royal Society of Arts

Hazel Hutchison (Recipient), 24 Jul 2018

Prize: Election to learned society

Art
Fellow of the Royal Society
Royal Society of Arts
Commerce

Fellowship of the Cambridge Philosophical Society

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 1991

Prize: Election to learned society

Fellowship of the Royal Society of Arts

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

International Prize
Art
Electroacoustic music
France
Music

Gapper Graduate Essay Prize 2008, runner up (second place)

Clemence Armelle O'Connor (Recipient), 21 Apr 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Finns
Domestication
Human-animal Relationship
Umea Universitet
Arctic
Economics
Federation
Food
Literacy

Isabel MacCaffrey Award

Syrithe Pugh (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Kirby Laing Chair in New Testament Exegesis

Steve Mason (Recipient), 1 Jul 2011

Prize: Appointment

Larkin & East Riding Poetry Prize 2012

Wayne Lyndon Price (Recipient), Jun 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

poetry
Aberdeen
Music
Hartmann Schedel

Michael Ames Prize for Innovative Museum Anthropology

Alison Kay Brown (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Oral History Association Best Project Award

Nancy Wachowich (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Oral History

Ordinary Member of Common Room

Steve Mason (Recipient), Sep 2003

Prize: Appointment

Principal's Prize for Public Engagement with Research

Amy Bryzgel (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

music
interaction
language
community
literature
Belgium

Regional Composition Prize, ICMC, Belfast, UK

Suk-Jun Kim (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Robert Gordon University's Aberdeen Business School 4th Year Media Prize

Leanne Lindsay Cooper (Recipient), 16 Jul 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

business school
student

Royal Historical Society Fellowship

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 2016

Prize: Election to learned society

Royal Society of Edinburgh Medal

Neil Douglas Roderick McLennan (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

social science
creativity
business education
education
public sector

Santander Mobility Award

William Barlow (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

recipient

Senior Fellow Higher Education Academy

Hazel Hutchison (Recipient), 3 Dec 2018

Prize: Election to learned society

accreditation
academy
Teaching
learning
education

Strażnik Pamięci

Robert Ian Frost (Recipient), 6 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Studiorum Novi Testamenti Societas (Society for NT Studies)

Steve Mason (Recipient), Aug 1995

Prize: Election to learned society

Sustainable Food (Organisation) Ecocity Award

Donald S Gray (Recipient), 13 Nov 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

honors and awards
seeds
gardens

Visiting Fellow, Clare Hall

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 1 Jan 2001

Prize: Appointment

Fellowship
social science
art

Visiting Fellow, Wolfson College

Alan Rudolph Marcus (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Election to learned society

Fellowship